ארגון הבנקאות העולמי לנשים

בנקאות עולמית לנשים נוצרה לראשונה במהלך ועידת האו"ם לנשים ב-1975. הרעיון לספק שירותים פיננסיים לנשים עניות ברחבי העולם היה פרי יצירתן של עשר נשים מחמש יבשות שחיפשו דרכים להביס את העוני. לא רק שהם יצרו בנקאות עולמית לנשים ועזרו לנשים לצאת מהעוני, הם העניקו ליזמים עצמאות וכוח על חייהן.

Women's World Banking, שהושק רשמית ב-1976, הוא ארגון ללא מטרות רווח המעניק הלוואות מיקרו לנשים שאין להן אלא הכישרון והנחישות שלהן להציע. הלוואות קטנות אלו מספקות את הכלים לפתיחת עסקים, כמו מכונת תפירה לתופרת. מכונת התפירה הזו אולי לא עולה הרבה, אבל היא לעולם לא תהיה משתלמת בלי הלוואת המיקרו של WWB. ללא המכונה, האישה מוגבלת במספר הפריטים שהיא יכולה לייצר ורק שומרת על העוני שלה מבלי להתעלות מעליו. מכונת התפירה מספקת לה את הסחורה לא רק כדי להחזיר את הלוואת המיקרו אלא גם כדי להוציא את עצמה ואת ילדיה ממעגל קסמים של עוני.

דוגמה אחת היא ג'ויס, שבכפר הקנייתי שלה לא הייתה חנות לחומרי בניין אבל צורך גדול בסחורה שאדם יספק. עם כסף שלווה ממשפחתה, ג'ויס החלה למכור פריטים קטנים כמו מסמרים וברגים מדוכן קטן, יחד עם כמה תוצרת. עסקיה היו יציבים אך ללא הון לרכישת מלאי, המשיכו תושבי הכפר לנסוע מספר קילומטרים לחנות לחומרי בניין הקרובה ביותר. ג'ויס לא יכלה לקבל הלוואה מאף מוסד פיננסי עד ששמעה על Kenyan Women's Financial Trust, חברה ברשת העולמית WWB, ולווה שבעים דולר. מאותה הלוואה קטנה – קניות של אחר הצהריים עבור רבים בעולם המערבי – ג'ויס בנתה את העסק שלה בהצלחה, החזירה את הלוואת המיקרו שלה, עזרה לאחותה ללמוד לתואר הדוקטור שלה ומעסיקה עשרים אנשים בכפר שלה! פחות ממאה דולר שיפרו את חייה של קהילה שלמה.

בנקים ברשת WWB שונים מבנקים מסורתיים שבדרך כלל אינם פונים לנשים. רוב הבנקים הגדולים לא יכולים להיות מוטרדים עם הלוואות קטנות של "סיד כסף" או שיגבו ריבית כל כך גדולה עד שהמימון אינו משתלם. עד שנוסדה הבנק העולמי לנשים, לאף אחד שהיה זקוק להלוואה קטנה מאוד לא הייתה ברירה – הם נאלצו ללוות ממשפחה וחברים, או, לעתים קרובות יותר, שאיפותיה נותרו בגדר חלום שלא היה בהישג יד. לא רק שנשים משתמשות כיום בהלוואות הקטנות הללו כדי להקים חנויות, לקנות חיות או ציוד כדי להרוויח מהכישרונות שלהן, הן מתחילות לחסוך כסף לעתיד וגם להשקיע אותו בעסקים קטנים של עצמן ושל אחרים. על ידי עזרה לפרט, רשת הבנקים בבנק העולמי לנשים עוזרת לקהילות שלמות לשפר את רמת החיים שלהן ולהכין את ילדיהן לעתיד מזהיר. במקום חיים של מאבק להתקיים, תפיסת הלוואת המיקרו מעצימה נשים להקים עסק משלהן, להעסיק אחרים ולהשקיע בצמיחת הקהילות שלהן. עם הצמיחה, כמובן, מגיע השכלה ובסופו של דבר שגשוג לכל מי שרוצה לקחת חלק. הלוואת מיקרו אחת יכולה למחוק עוני בלתי רצוני מכפר שלם; החזרת כבוד וכבוד לאנשיה בצורה יעילה יותר מכל מענק ממשלתי או תוכנית צדקה.

WWB ממומן בחלקו על ידי מספר ארגונים הומניטריים ופיננסיים, אך הביקוש לשירותיו כה גדול שכל התרומות זוכות להערכה רבה. אנשים רבים באמריקה ובמדינות מפותחות אחרות, במיוחד נשים, תורמים ל-WWB הן באופן אישי והן באמצעות מענקים ותרומות תאגידים. לנשים בחצי הכדור הצפוני ובאמריקה בפרט יש כל כך הרבה אפשרויות פיננסיות שסיפור הבנקאות העולמית לנשים עשוי להדהים אותן אם הן לא שמעו עליו קודם לכן. יש להם כל כך הרבה אפשרויות פיננסיות, אפילו עד לקידום התחביבים שלהם או מטרות שהם מאשרים באמצעות המחאות האישיות שלהם.

בעזרת ארגון הבנקאות העולמית לנשים, מתישהו כל הנשים ומשפחותיהן יוכלו ליהנות מרמת חיים ראויה והשכלה בכל מקום בו הן מתגוררות.

Womens